همه جا از گسترش کسب‌وکار به‌وسیله سایت صحبت می‌کنند، اما کمتر کسی اصول حرفه‌ای یک سایت هدف‌مند را می‌شناسد (البته به‌جز طراح سایت‌های عزیز). آیا می‌دانید چه اصولی باید در طراحی سایت رعایت شوند؟ یکی از اصولی که باید رعایت شود، تعریف کردن صفحات مهم سایت است.

اینکه مهم ترین صفحات سایت را بشناسید و آن‌ها را در سایت خود قرار دهید، به شما کمک می‌کند که هم کاربر را جذب سایت خود کنید و هم گوگل امتیاز بالایی به سایت شما بدهد.

شاید برای خود شما هم پیش آمده باشد که وارد سایتی شدید و خواستید که به یکی از این صفحات مهم دسترسی داشته باشید ولی چنین صفحه‌ای اصلا وجود نداشته باشد. به‌هرحال همه ما این صفحه‌ها را در سایت دنبال می‌کنیم ولی خبر نداریم که این‌ها جزء صفحات اصلی هستند.

در ادامه می‌خواهیم صفحه‌هایی که در سایت مهم هستند را بررسی کنیم که شما هم آن‌ها را بهتر بشناسید. پس با ما همراه باشید.

صفحات مهم سایت کدام‌ها هستند؟

1. صفحه اصلی یا Homepage

صفحه اصلی از مهم ترین صفحات سایت محسوب می‌شود و این صفحه را همه سایت‌ها دارند. چون به‌هرحال وقتی وارد یک وبسایت می‌شوید، وارد یک صفحه‌ای شدید که همان Homepage است.

صفحه اصلی باعث می‌شود که مخاطب جذب سایت شما شود یا آن را برای همیشه بندد. به همین دلیل فاکتورهایی وجود دارد که خدمات طراحی سایت در اراک با رعایت آن می‌تواند کاربران بیشتری را جذب سایت شما خود کند. کاربر باید بتواند از طریق صفحه اصلی به قسمت‌های دیگر سایت دسترسی داشته باشد.

برای طراحی صفحه اصلی سایت، باید اصولی را رعایت کرده و از عناصری استفاده کنید که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

مهم ترین صفحات سایت
قبل از طراحی سایت، بهتر است صفحات مهم سایت را بشناسید.
 • هدر یا همان سربرگ: همه صفحات سایت بخشی به نام سربرگ را دارند و این قسمت در همه صفحات مشترک است.
 • پابرگ یا همان فوتر: فوتر هم برای همه صفحات سایت مشترک است. یعنی همه صفحات، بخشی را به‌نام فوتر یا همان پابرگ دارند.
 • لوگوی سایت: این قسمت شامل لوگوی مخصوص کسب‌وکار شما است.
 • قسمت جست‌وجو: قرار دادن این قسمت را در صفحه اصلی، جدی بگیرید.
 • منوی سایت: در این قسمت، لینک‌ها و صفحات مهم را قرار می‌دهند.
 • لینک شبکه‌های اجتماعی: اگر در شبکه‌های اجتماعی صفحه و یا کانالی دارید، لینک آن را در این قسمت قرار می‌دهید.
 • بخش‌های مشخص: برای مثال بخش وبلاگ، بخش معرفی محصولات، خدمات و…
 • پس‌زمینه: پس‌زمینه می‌تواند تصویر، الگو و یا رنگ خاصی باشد.

2. صفحه وبلاگ/ مقالات/ اخبار

این قسمت از صفحات مهم سایت، در سایت‌های مختلف اسم‌های متفاوتی دارد و قرار دادن آن برای هر سایتی ضروری است. در این قسمت می‌توانید محتواهایی که موضوع آن با موضوع اصلی سایت مرتبط است را قرار دهید. درواقع این صفحه از سایت، صفحه مقالات آموزشی شما است که به سئو سایت خیلی کمک می‌کند.

مطالب این قسمت دقیقا چیزهایی هستند که کاربران اینترنت را به‌دنبال خود می‌کشاند. همین مطالب هم می‌توانند کاری کنند که کاربر اینترنتی، مشتری فروشگاه، خدمات و یا کسب‌وکار شما شود.

مثلا ممکن است شرکت شما در زمینه ساخت تجهیزات پزشکی فعالیت کند. در وبسایت خود سعی کنید علاوه‌بر فروش محصولات، مطالب و محتواهای پزشکی و درمان بیماری را در صفحه وبلاگ قرار دهید. درکُل، اگر نگاهی به وبسایت شرکت‌های مختلف بیندازید، بخش وبلاگ یا مجله را می‌بینید.

خدمات طراحی سایت در اراک
رعایت موارد مهم طراحی سایت، جذابیت آن را افزایش می‌دهد.

یک راهنمایی برای شما این است که اگر سایت فروشگاهی دارید که محصولات پوستی، آرایشی و… عرضه می‌کنید، می‌دانید که اکثر محتوای سایت شما، توضیح درباره محصولات است. شما می‌توانید در قسمت وبلاگ، به بررسی مشکلات پوست، مو، ناخن و درکُل، مشکلاتی که ممکن است افراد درگیر آن باشند، بپردازید. مزایای صفحه وبلاگ:

 • بهبود سئو سایت
 • کمتر شدن هزینه‌ها از طریق بازاریابی محتوا
 • بالا رفتن بازدید سایت
 • معرفی بهتر وبسایت و کسب‌وکار شما
حتما بخوانید  سایت یا اینستاگرام کدام یک برای کسب و کار من بهتر است؟!

3. صفحه تماس با ما

صفحه دیگری که از قسمت صفحات مهم سایت بررسی می‌کنیم، صفحه تماس با ما است. فرقی ندارد که کسب‌وکار شما چیست، صفحه تماس با ما جزء صفحات مهم هر سایتی محسوب می‌شود. حالا این صفحه به چه دردی می‌خورد؟

فرض کنید وارد یک سایتی شدید، مطالب آن را دوست داشتید و می‌خواهید محصول و یا خدماتی از آن کسب‌وکار را استفاده کنید. هر کجای سایت را که زیرورو می‌کنید، هیچ راه ارتباطی وجود ندارد. حس شما چیست؟ قطعا دیگر به آن سایت سر نمی‌زنید.

تنها کسب‌وکاری از این صفحه استفاده نمی‌کند که بخواهد ناشناس باقی بماند. چه کسی این‌همه زحمت برای سایت می‌کشد که کسب‌وکارش ناشناس باشد؟

حالا که قرار است این صفحه را در صفحات مهم سایت خود قرار دهید، باید مواردی را رعایت کنید. در این صفحه حتما شماره ثابت، همراه و یا هر دو را قرار دهید. همچنین می‌توانید تعیین کنید که کاربران در چه بازه زمانی می‌توانند تماس بگیرند.

عده‌ای از کاربران هستند که تماس تلفنی را دوست ندارند. پس برای این عده، آدرس ایمیل مجموعه را قرار دهید که کاربر درخواست خود را از این طریق برایتان ارسال کند. این صفحه باید در دسترس همه باشد، بهترین مکان برای قرار دادن آن، منوی اصلی سایت است.

صفحات مهم سایت
صفحه تماس با ما، از صفحات مهم سایت است که کاربر را از سردرگمی نجات می‌دهد.

4. صفحه About یا درباره ما

خیلی از افراد دوست دارند بیشتر درباره مدیر سایت و مجموعه بدانند. خود من هم یکی از این افراد هستم. دیدن عکس‌های مجموعه و اینکه کلا این کسب‌وکار چطوری آغاز شده، چه چالش‌هایی پشت سر گذاشته و حالا در چه جایگاهی است، حس صمیمیت بیشتری ایجاد می‌کند. پس می‌توان این صفحه را هم جزء صفحات مهم سایت در نظر گرفت.

درکُل، بودن این صفحه بر اعتماد کاربر تأثیر مثبت دارد. همچنین باعث افزایش فروش شما می‌شود. در این صفحه مواردی مانند سوابق کاری، زمان شروع کسب‌وکار، عکس‌های خود، عکس‌های مجموعه، خدماتی که توسط شما ارائه می‌شود و موارد این‌چنینی را قرار دهید.

علاوه‌براینکه این صفحه از مهم ترین صفحات سایت محسوب می‌شود، محل قرار گرفتن آن هم مهم است. مانند صفحه تماس با ما، بهتر است این صفحه هم در منوی اصلی سایت باشد که همه بتوانند به آن دسترسی داشته باشند.

5. صفحه نتایج جست‌وجو

صفحه نتایج جست‌وجو هم از مهم ترین صفحات سایت است. هر سایتی یک‌سری مطالب مشخص در یک محدوده را دارد. کاربران بعد از اینکه وارد یک سایت می‌شوند، دوست دارند مطالب بیشتری ببینند.

برای اینکه مطالب مشابه را ببینند، می‌توانند از قسمت دسته‌بندی آن موضوع، مطالب مشابه را ببینند. همچنین می‌توانند از قسمت جست‌وجو، کلمه یا موضوع مورد نظرشان را وارد کنند تا مطالب مرتبط برای آن‌ها نمایش داده شود.

بیشتر وبسایت‌ها بخشی را برای جست‌وجو در نظر می‌گیرند. حتما شما هم تجربه شخصی در این‌باره دارید که از مطالب سایتی لذت بردید و دوست داشتید که مطالب بیشتری درباره آن بخوانید.  پس از اهمیت این موضوع در سایت خود غافل نشوید.

مهم ترین صفحات سایت
هر چه سایت شما جذاب‌تر باشد، کاربران بیشتری را به سمت خود می‌کشاند.

6. صفحه سیاست حریم شخصی

در وبسایت‌ها این صفحه از صفحات مهم سایت را ممکن است با نام Privacy Policy هم دیده باشید. در یک تعریف ساده، این صفحه نشان‌دهنده تعهد شما نسبت به کاربر و تعهد کاربر نسبت به شما است. این صفحه به مواردی که نیاز است کاربر بداند، اشاره می‌کند.

حتما بخوانید  اشتباهات کارفرما در پروژه طراحی سایت + ویژگی‌های یک شرکت طراحی سایت خوب

مثلا یکی از موارد این است که حریم خصوصی کاربر حفظ می‌شود. حریم خصوصی کاربر یعنی اینکه ممکن است یک شخصی در سایت شما ثبت‌نام کرده و برای ثبت‌نام، اطلاعات شخصی خود مانند نام، آدرس ایمیل، شماره تماس و… را وارد سایت کرده باشد. این‌ها حریم خصوصی کاربر هستند که سایت باید از آن محافظت کند.

به‌عنوان یک کاربر، خوب است بدانید سایتی که این صفحه را ندارد، از نظر قانونی مشکل دارد و به‌رسمیت شناخته نمی‌شود. به‌عنوان مدیر سایت هم باید بدانید که قرار دادن این صفحه در وبسایت شما چقدر اهمیت دارد.

در این صفحه باید مشخص شود که چه داده‌هایی از کاربر دریافت می‌شود و درواقع کاربران باید چه موارد و اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهند. این حق کاربر است که بداند قرار است چه اطلاعاتی به شما بدهد، که انتخاب کند در سایت بماند یا از آن خارج شود.

همچنین باید از این اطلاعاتی که کاربر در اختیار شما قرار می‌دهد، به‌خوبی محافظت کنید. این صفحه شامل شرایط و ضوابط یا Terms&Condition است که درواقع یک قرارداد و تعهد بین شما و مخاطب است، و انتظارات دو طرف در آن نوشته شده است.

جالب است بدانید اهمیت این صفحه آنقدر زیاد است که در نسخه‌های جدید وردپرس، این صفحه به‌صورت پیش‌فرض برروی وبسایت شما ایجاد می‌شود. البته بعد از نصب وردپرس این صفحه را می‌بینید ولی به‌صورت پیش‌نویس است که قبل از منتشر شدن باید آن را اصلاح کنید.

خدمات طراحی سایت در اراک
هر چه فاکتورهای بیشتری در صفحات مهم سایت رعایت کنید، سئوی سایت شما بهتر می‌شود.

7. صفحه محصولات یا خدمات

این مورد از صفحات مهم سایت، هدف اصلی سایت شما است. کار صفحه خدمات یا محصولات این است که خدمات کسب‌وکار و یا محصولات شما را به دیگران معرفی کند. درواقع این قسمت از صفحات مهم سایت است که به‌طور مستقیم باعث درآمدزایی شما می‌شود.

ممکن است شما محصولاتی برای فروش داشته باشید که سایت شما در دسته وبسایت فروشگاهی قرار می‌گیرد. در این صفحه، شما محصولات خود را برای فروش به نمایش می‌گذارید. این صفحه برای همه وبسایت‌ها کاربرد ندارد. مثلا یک وبسایت شخصی، صفحه محصولات یا خدمات ندارد.

اما برای وبسایت‌های شرکتی و فروشگاهی از صفحات مهم سایت به‌شمار می‌رود. این صفحه شامل دسته‌بندی‌های بزرگ و زیرمجموعه آن‌ها است که باید طوری طراحی شود که کاربر بتواند محصول یا خدماتی که از شما می‌خواهد را به‌راحتی به‌دست آورد.

برای روشن شدن این موضوع، یک مثال ساده را بررسی می‌کنیم. فرض کنید می‌خواهید محصولات مراقبت از پوست بخرید. وقتی وارد سایت فروشگاهی می‌شوید، دسته‌بندی‌های متنوعی می‌بینید. مثلا دسته مراقبت از پوست صورت، که این دسته، دسته‌بندی بزرگ محسوب می‌شود.

وقتی روی آن کلیک کنید، دسته پاک‌کننده، مراقبت دور چشم، لایه‌بردارها و… را می‌بینید. با کلیک برروی یکی از این‌ها وارد زیرمجموعه آن قسمت می‌شوید و می‌توانید محصول مورد نظر را انتخاب کرده و به‌راحتی خریداری کنید.

در این صفحه‌ها معمولا دکمه‌های CTA قرار دارد که کاربر را به سمت خرید محصول و یا استفاده از خدمات می‌کشاند. کاربر با این دکمه می‌تواند یا محصول را سفارش دهد و یا به صفحه تماس با ما برود.

روی ساخت این صفحه برای سایت خود خیلی حساس باشید. چون کاربر از طریق موتور جست‌وجو هم وارد این صفحه می‌شود و اگر راضی باشد، تبدیل به مشتری همیشگی شما می‌شود.

حتما بخوانید  راهنمایی برای انتخاب تیم پشتیبانی سایت وردپرس
مهم ترین صفحات سایت
کاربران شما باید بتوانند با شما تعامل داشته باشند.

8. صفحه قوانین و مقررات

صفحه مهم دیگری که باید در سایت خود قرار دهید، صفحه قوانین و مقررات است. در این صفحه می‌توانید قوانین و مقرراتی در رابطه با استفاده از محصولات خود قرار دهید. بیشتر وبسایت‌های فروشگاهی، این صفحه را دارند.

مزیت این صفحه این است که کاربر بداند قوانین استفاده از خدمات و محصولات وبسایت شما چیست. بهتر است برخی موارد دیگر هم به‌طور واضح در این صفحه بیان کنید که تکلیف کاربر روشن باشد.

برای مثال ممکن است کاربری یکی از محصولات شما را خریده و حالا ناراضی است و می‌خواهد از شما شکایت کند. اگر شما از قبل این صفحه را درسایت خود داشته باشید، می‌توانید ثابت کنید که حق با شماست.

چون از قبل قوانین استفاده از محصولات و خدمات را به‌طور واضح برای کاربران توضیح دادید. در نتیجه، مشکل کاربر است که قوانین و مقررات سایت شما را نخوانده است.

9. صفحه خطای404

از دیگر صفحات مهم سایت، می‌توان به صفحه خطای404 اشاره کرد. این صفحه دقیقا چه کاربردی دارد؟

ممکن است کاربران سایت شما، آدرس صفحه را اشتباه وارد کنند یا اینکه وارد صفحه‌ای شوند که شما قبلا ساختید و حذف کردید. در صورت بروز هر دو این حالت‌ها، وقتی کاربر وارد صفحه شود، عنوان خطای404 را می‌بیند و متوجه می‌شود که این صفحه را سایت شما ندارد و یا آن را حذف کردید.

توجه کنید که تعداد این صفحه نباید زیاد شود، چون به سئوی سایت شما آسیب می‌رساند.

10. صفحه راهنمای استفاده از سایت یا راهنمای خرید

کاربرانی در اینترنت هستند که آشنایی زیادی با وب‌گردی ندارند. این کاربر ممکن است وارد سایت شما شود و نتواند به‌خوبی از سایت و امکانات آن استفاده کند.

مهم ترین صفحات سایت
رعایت صفحات مهم سایت، برای سایت‌های فروشگاهی و خدماتی بسیار مهم است.

بعضی‌ها هم هستند که با پروسه خرید از سایت شما مشکل دارند و نمی‌توانند مراحل خرید خود را به‌طور کامل انجام دهند. این موضوع می‌تواند به ترافیک و فروش سایت شما ضربه بزند. برای حل این مشکل، بهتر است برای سایت خود راهنمایی بنویسید و آن را در صفحه مخصوص قرار دهید.

چرا داشتن این صفحات الزامی است؟

همان‌طور که هر کدام از صفحات مهم سایت را بررسی کردیم، تا حدودی با اهمیت آن‌ها آشنا شدید. هدف کلی ایجاد صفحات مهم سایت، راحتی کاربر و بهتر شدن کسب‌وکار شما است.

ساخت هر کدام از این صفحه‌ها، فروش شما را پله‌پله افزایش می‌دهد. برای مثال کاربری که در خرید خود از سایت شما دچار مشکل شود، اگر صفحه تماس با ما را نداشته باشید، از مشکل سایت باخبر نمی‌شوید و کاربر خرید خود را از سایت دیگری انجام می‌دهد.

جمع‌بندی و نکات پایانی صفحات مهم سایت

داشتن صفحات مهم سایت برای هر وبسایتی ضروری است. البته هر وبسایتی، با توجه به موضوع فعالیت خود، از مهم ترین صفحات سایت استفاده می‌کند. نداشتن برخی از این صفحه‌ها، سایت شما را با مشکلات قانونی مواجه می‌کند.

همچنین رعایت نکات مربوط به این صفحات، هم فروش شما را بیشتر می‌کند و هم به بهبود سئوی سایت شما کمک می‌کند.

اینکه برای کسب‌وکار شما، کدام از این صفحات مهم سایت اولویت دارند را حتما با شرکت خدمات طراحی سایت در اراک، درمیان بگذارید تا شما را راهنمایی کنند.

برای دریافت راهنمایی، مشاوره و اطلاعات بیشتر، با شماره‌های درج شده تماس بگیرید. همچنین نظرات خود را درباره صفحه‌هایی که با هم بررسی کردیم، برای ما کامنت کنید. به‌نظر شما کدام یک از این صفحات اهمیت بیشتری دارند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *