تا به حال شده سایتی را طراحی کرده و از نتیجه کار خود راضی نباشید؟ دلیلی که عده‌ای از طراحان سایت نمی‌توانند کیفیت سایت‌های خود را افزایش داده و رضایت کارفرما را جلب نمایند، اشتباهات طراحی سایت است که هنگام طراحی انجام می‌دهند.

بسیاری از طراحان سایت با اشتباهاتی که می‌توانند باعث کاهش کیفیت و عملکرد سایت شود، آشنایی نداشته و آن‌ها را در پروژه‌های خود انجام می‌دهند. اگر یک طراح سایت تازه کار هستید یا از نتیجه کار‌های خود راضی نیستید توصیه می‌کنیم مطالب این مقاله را از دست ندهید؛ زیرا در ادامه تمامی این اشتباهات را برای شما عزیزان بررسی خواهیم کرد.

رایج‌ترین اشتباهاتی که باعث کاهش کیفیت سایت می‌شود

شاید در نگاه اول طراحی سایت کار ساده‌ای به نظر بیاید و برخی فکر کنند از عهده این کار بر می‌آیند؛ اما این کار پیچیدگی‌های خودش را دارد و اگر طراح از تسلط کافی در این زمینه برخوردار نباید ممکن است اشتباهات زیادی را انجام دهد که عملکرد سایت را بسیار کاهش می‌دهند. این اشتباهات شامل موارد زیر می‌باشند:

1. پایین بودن سرعت لود شدن صفحات

بدترین و مخرب‌ترین اشتباهات طراحی سایت که می‌توانید در طراحی سایت خود انجام دهید، پایین آوردن سرعت لود اطلاعات و تصاویر در آن است. شما از عمد این کار را انجام نمی‌دهید؛ بلکه با انجام کار‌هایی مانند قرار دادن فایل‌های سنگین، کد نویسی غیر اصولی و… باعث رخ دادن چنین مشکلی می‌شوید.

امروزه کاربران دنیای اینترنت صبر بسیار کمی برای ورود به سایت‌ها داشته و در صورتی که صفحه سایت در کسری از ثانیه بارگذاری نشود، از سایت خارج می‌شوند. با قراردادن فایل‌های کم حجم و کدنویسی بهینه در برنامه نویسی سایت یا استفاده از قالب‌های سریع وردپرسی، می‌توانید سرعت لود سایت خود را افزایش دهید.

2. ریسپانسیو نبودن سایت

اشتباه بعدی که در میان مهم‌ترین و بدترین اشتباهات طراحی سایت قرار می‌گیرد، ریسپانسیو نبودن صفحات سایت است. ریسپانسیو به معنای طراحی صفحه به شکلی است که نسبت به تمامی نمایشگرها در هر اندازه‌ای واکنش نشان داده و شکل درستی به خود بگیرد.

 کاربران از دستگاه‌های مختلفی مانند گوشی، مانیتور کامپیوتر، لپ‌تاپ و… استفاده کرده تا وارد سایت شما شوند؛ اگر در تمامی این صفحات سایت شما به درستی نمایش داده نشده و طراحی بهم ریخته‌ای داشته باشد، کاربر بدون هیچ وقفه‌ای سایت شما را ترک می‌کند. این امر باعث کاهش زمان ماندن کاربر در سایت شما شده و تاثیر منفی روی سئو سایت خواهد داشت.

3. Poor Navigation یا پیمایش ضعیف

پیمایش بین صفحات سایت مهم‌ترین بخشی است که باید زمان طراحی به آن توجه کنید. از اشتباهات طراحی سایت که افراد زیادی مرتکب آن می‌شوند، طراحی یک پیمایش ضعیف بین صفحات سایت است. این کار باعث سردرگم شدن کاربر می‌شود. در کنار سردرگمی کاربر، این عمل موجب گیج شدن کرولر‌ها یا همان خزنده‌های گوگل نیز شده و نمی‌توانند به راحتی صفحات سایت شما را ایندکس کنند.

حتما بخوانید  شناخت صفحات مهم سایت چه کمکی به افزایش تعامل می‌کند؟

4. عدم استفاده از h1 در صفحات علی‌الخصوص صفحه اول (لندینگ)

استفاده از تگ‌های h1 در طراحی سایت اهمیت بسیار زیادی دارد. شاید این مورد در ظاهر سایت خود را نشان ندهد اما در سئو بسیار مهم بوده و توسط خزنده‌های گوگل بررسی می‌شود. تگ h1 در واقع نماینده عنوان صفحه شما در گوگل می‌باشد. این تگ در نتایج گوگل به عنوان تایتل محتوا و سایت، خود را نشان داده که به همین دلیل تاثیر زیادی روی سئو سایت شما دارد.

اگر این تگ را در صفحه اول سایت که همان صفحه لندینگ محسوب می‌شود قرار دهید، از آن به عنوان تایتل اصلی سایت استفاده خواهد شد. قرار ندادن این تگ در صفحات سایت از مخرب‌ترین اشتباهات طراحی سایت به حساب می‌آید که باید از انجام آن پرهیز کنید.

5. استفاده از فایل‌ و تصاویر رسانه‌ای با حجم بالا

شما تنها کسی نیستید که زمان مشاهده عکسی فوق‌العاده و باکیفیت وسوسه می‌شود تا آن را در سایت خود استفاده کنید. بسیاری از طراحان این کار را دوست دارند و بر این باورند که باعث زیبایی طراحی و بهبود UX سایت می‌شود.

استفاده از عکس‌های زیبا به تنهایی مشکلی برای سایت شما ایجاد نمی‌کند؛ اما اگر این تصاویر حجم بالایی داشته باشند، سرعت سایت شما را به شدت کاهش می‌دهند. قبل استفاده از عکس‌ها و رسانه‌های باکیفیت بهتر است با کمک ابزار‌های آنلاین آن‌ها را فشرده نمایید تا حجم کمتری از پهنای باند سایت شما را اشغال کنند.

6. وجود متن هاردکور شده در تصویر

یکی از بدترین اشتباهات طراحی سایت که توسط بسیاری از طراحان انجام می‌شود، درج متن به صورت هاردکور شده روی عکس می‌باشد. منظور از متن هاردکور شده متونی است که با استفاده از برنامه‌هایی مانند فتوشاپ روی عکس قرار داده می‌شود.

 به جای استفاده از این متن‌ها بهتر است از تگ‌های h1 یا لینک‌ها روی عکس استفاده کنید تا هم متن به صورت پویا تبدیل شده و هم تاثیر مثبتی روی سئو سایت داشته باشد. در این متن‌ها می‌توانید کلمه کلیدی محتوا یا سایت را قرار دهید تا بررسی محتوای سایت توسط گوگل نتیجه بهتری داشته باشد.

7. درج نکردن محتوا‌های مفید و پر بار

محتوا نقش مهمی در سایت را بازی کرده و حتی در برخی موارد نیز اهمیت بیشتری از ظاهر سایت دارد. زمانی که محتوای سایت شما مفید باشد، کاربران زیادی به آن جذب شده و ترافیک سایت را افزایش می‌دهند؛ در واقع سایت شما در فضای اینترنت ویترین کسب و کار شما محسوب می‌شود. از اشتباهات طراحی سایت قرار ندادن محتوای باکیفیت و پر‌بار مانند معرفی محصولات و خدمات، معرفی شرکت، لیست کردن محصولات و… در سایت است.

حتما بخوانید  اهمیت عکاسی در طراحی وب سایت + تأثیر آن در فرآیند برندینگ

8. عدم استفاده از صفحه 404

برخی طراحان سایت هستند که به اهمیت صفحه 404 توجه نکرده و این صفحه را در سایت خود قرار نمی‌دهند. بسیاری از مواقع ممکن است کاربر آدرس محتوا سایت شما را به درستی وارد نکرده و به صفحه‌ای که وجود ندارد منتقل شود. برای راهنمایی سریع‌تر کاربر و توضیح دادن مشکل به وجود آمده باید از یک صفحه 404 جذاب استفاده کنید.

این صفحه محتوای خاصی نداشته و تنها دارای یک عکس و متنی کوتاه است. علاوه بر این موارد باید دکمه‌ای در این صفحه قرار دهید تا کاربر را به صفحه قبلی یا صفحه اصلی فروشگاه منتقل کند. این اشتباه، از مهم‌ترین اشتباهات طراحی سایت بوده و اثر منفی روی سئوی سایت شما خواهد گذاشت؛ زیرا گوگل به صفحه 404 در سایت اهمیت زیادی می‌دهد.

9. قرار دادن پاپ آپ‌های فراوان و مزاحم

تا به حال شده وارد صفحه‌ای از سایتی شوید و بلافاصله پس از لود شدن صفحه با تعداد زیادی از پاپ آپ‌های تبلیغاتی مواجه شوید؟ اگر این مورد برای شما رخ داده پس می‌دانید که چقدر این پاپ آپ‌ها مزاحم بوده و می‌توانند در نارضایتی کاربر تاثیر داشته باشند.

 قرار دادن پاپ آپ‌های مزاحم در سایت از مخرب‌ترین اشتباهات طراحی سایت است که در بسیاری از مواقع باعث خروج سریع کاربر از سایت می‌شود. اگر می‌خواهید تبلیغاتی را در سایت خود درج کنید، به جای استفاده از پاپ آپ‌ها، بهتر است از سایدبار‌ها و باکس‌های کوچک در کنار صفحه بهره ببرید تا باعث ایجاد مزاحم برای کاربر نشوند.

10. محدود نکردن اسکرول صفحه

یکی از اشتباهات طراحی سایت قرار دادن صفحات با اسکرول بی‌نهایت است. منظور از این صفحات، صفحه‌هایی هستند که درون خود دارای لیستی از محصولات و محتوا می‌باشند. چنین صفحاتی رضایت کاربر را تحت تاثیر قرار نمی‌دهند؛ هر چند که برخی کاربران روی این موضوع حساس هستند.

مشکلی اصلی اسکرول بی‌نهایت، سردرگم شدن خزنده‌های گوگل است. خزنده‌های گوگل با ورود به این صفحات درگیر اسکرول شده و صفحاتی که پس از اسکرول نمایش داده می‌شوند را ایندکس نمی‌کنند. سعی کنید به جای قرار دادن صفحاتی با اسکرول بی‌نهایت و لود شدن یکسره، از Pagination یا صفحه‌بندی استفاده نمایید.

حتما بخوانید  UX و تاثیر آن در جذابیت سایت!

11. استفاده نکردن از favicon

 Favicon کوچک ترین عضو ساختار یک سایت بوده اما این امر چیزی از اهمیت آن کاهش نمی‌دهد. این آیکون در واقع برند سایت شما در زبانه‌های مرورگر محسوب می‌شود و در کنار عنوان صفحه قرار می‌گیرد. زمانی که کاربر صفحات زیادی را در مرورگر خود باز کرده و در صفحات مختلف پیمایش می‌کند، تنها با دیدن favicon قادر به تشخیص سایت شما از دیگر سایت‌ها خواهد بود.

 اگر یک favicon برای سایت خود قرار ندهید، کاربران معمولا صفحه شما را گم کرده و بیشتر مواقع قید مشاهده آن را می‌زنند. استفاده نکردن از favicon در سایت یکی از اشتباهات طراحی سایت بوده که باعث تخریب آن می‌شود.

12. استفاده از سرور های ضعیف برای میزبانی سایت

همانطور که می‌دانید سایت‌ها برای این که در بستر اینترنت قابل مشاهده باشند، باید روی یک سرور یا هاست قرار گرفته و توسط آن‌ها به اصطلاح میزبانی شوند؛ به همین دلیل باید سروری مناسب برای سایت خود در نظر بگیرید تا عملکرد آن دچار مشکل نشود.

سرور یا هاست‌های ضعیف تحمل سایت‌های قدرتمند را نداشته و توانایی انجام پردازش‌های آن را ندارند. از طرف دیگر سرور‌هایی با قدرت پایین نمی‌توانند پاسخگو و پشتیبان تعداد زیادی از کاربران به صورت همزمان باشند و در چنین شرایطی دچار مشکل می‌شوند.

حرف آخر

همه ما با اهمیت سایت‌ها در زندگی امروزی آشنایی داریم و می‌دانیم که روزانه افراد زیادی از سایت‌های مختلف بازدید می‌کنند. در صورتی که هر کدام از این سایت‌ها به شکل نادرست و غیر اصولی طراحی شوند، خدمت رسانی یا فروش محصول به کاربر دچار مشکل می‌شود. از بدترین اشتباهات رایج طراحی سایت می‌توان به قرار دادن پاپ آپ‌های مزاحم، سرعت پایین لود، درج نکردن تگ h1، قراردادن رسانه‌ها و تصاویر حجیم و… اشاره کرد.

اگر تا به حال در طراحی سایت خود این اشتباهات را مرتکب شده‌اید یا تجربه‌ای در این زمینه دارید می‌توانید آن را در قسمت کامنت برای ما ارسال کنید تا دیگران از تجربیات و اشتباهات شما درس گرفته و دیگر آن‌ها را در کار خود تکرار نکند؛ همچنین اگر در طراحی سایت خود دچار مشکل شده‌اید و نمی‌توانید آن را حل کنید این امکان برای شما فراهم شده است تا با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید و مشکل خود را به آن‌ها بگویید تا در حل آن شما را یاری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *