اولین باری که متوجه شدید کسب‌وکار شما پیشرفت کرده چه حسی داشتید؟ پیشرفت کسب‌وکار خود را مدیون کدام فرایند هستید؟ خیلی‌ها این سوال را از صاحبان کسب‌وکارها می‌پرسند و جواب‌های مختلفی می‌گیرند. کمتر کسی از اهمیت عکاسی در طراحی وب سایت و تأثیر آن بر فرایند برندینگ صحبت می‌کند.

 قطعا طراح سایت‌ها و مشاوره‌های کسب‌وکار از اهمیت این موضوع خبر دارند. چیزی که قرار است درباره آن بحث کنیم این است که از عکس‌های آماده استفاده کنیم و یا از پروسه کسب‌وکار خود و محصولات، به صورت اختصاصی عکاسی کنیم؟

در ادامه اهمیت عکس در طراحی سایت و عکاسی اختصاصی را بررسی می‌کنیم اما قبل از خواندن مطالب درباره این سوال فکر کنید؛

کسب‌‌وکار شما به عکاسی اختصاصی نیاز دارد یا عکس آماده؟

تأثیر تصاویر در طراحی سایت

ظاهر سایت در جذب و ماندگاری کاربر اهمیت بالایی دارد. اِلمان‌های مختلف و تصاویر هستند که ظاهر سایت را تشکیل می‌دهند. هر نوع سایتی با توجه به نوع کسب‌وکار راه‌اندازی می‌شود. سایت شما هر خدماتی که ارائه دهد، وجود تصویر درک آن را برای کاربر راحت‌تر می‌کند.

برای مثال اگر سایت فروشگاهی دارید، بارگذاری عکس، کالای شما را بهتر به مخاطب معرفی می‌کند. اگر سایت خبرگزاری دارید، وجود عکس در میان متن، تأثیر اخبار را برای مخاطب بیشتر می‌کند. پس استفاده از عکس در طراحی سایت، اهمیت بالایی دارد. شاید این سوال در ذهن شما باشد که تصاویر دقیقا چه نقشی دارند؟

تحقیقات زیادی نشان داده که محتویات سایت‌هایی که دارای عکس هستند، بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند. همچنین کاربرانی که در شبکه‌های اجتماعی فعال هستند، محتوای تصویری سایت را در شبکه‌های خود به اشتراک می‌گذارند.

اهمیت عکس در طراحی سایت
از اهمیت عکاسی در طراحی وب سایت غافل نشوید.

دلایل استفاده از عکس در وب‌سایت

در ادامه برخی از دلایلی که باید از عکس در طراحی سایت استفاده شود را بررسی می‌کنیم.

. درک کاربر از محتوا بیشتر می‌شود

این موضوع شاید برای شما هم پیش آمده باشد که یک مطلب پیچیده در سایت خوانده باشید ولی درک آن برای شما سخت باشد. استفاده از عکس در میان مطالب پیچیده، فهم آن را برای کاربر راحت‌تر می‌کند. نه اینکه صرفا از تصاویر زیبایی استفاده شود، عکس باید با محتوای وب‌سایت مرتبط باشد که کاربر آن متن پیچیده را درک کند.

حتما بخوانید  وردپرس چیست و چگونه می‌توان با وردپرس سایت راه‌اندازی کرد؟

. بالا بردن زمان بازدید کاربر

مقدار زمانی که کاربر در یک سایت سپری می‌کند، برای گوگل سیگنال تعامل فرستاده می‌شود و این موضوع عامل رتبه‌بندی جست‌وجو است. هر چه کاربر مدت بیشتری در یک سایت سپری کند، گوگل امتیاز بالاتری به آن سایت می‌دهد.

. بهبود سئو

اگر عکسی که در سایت خود استفاده می‌کنید با متن مطابقت داشته باشد، در قسمت جست‌وجوی تصویر قابل مشاهده است. اینکه در قسمت جست‌وجوی تصویر از سایت شما بازدید شود، اهمیت زیادی دارد و باعث بالا رفتن آمار بازدید و ترافیک سایت می‌شود.

قسمت جالب ماجرا این است که گوگل به سایتی که از عکس استفاده کرده، اهمیت بیشتری می‌دهد و باعث بیشتر دیده شدن سایت شما می‌شود.

اهمیت عکاسی در طراحی وب سایت و برندسازی شخصی

یک موضوعی که همیشه مورد بحث قرار می‌گیرد این است که عکاسی اختصاصی بهتر است یا استفاده از عکس آماده؟

وقتی شما کسب‌وکاری را شروع می‌کنید، هدفی را برای آن در نظر دارید. فرض کنید کسب‌وکار شما فروشگاهی است و یک سایت فروشگاهی راه‌اندازی کردید. اگر محصولات موجود در وب‌سایت شما عکس نداشته باشند، سایت شما هم از نظر کاربر و هم از نظر گوگل امتیازی نمی‌گیرد.

همچنین اگر از تصاویر آماده استفاده کنید، هنگامی که محصول به دست مشتری می‌رسد از خرید خود پشیمان می‌شود، چون محصول هیچ شباهتی به عکسی که در سایت دیده، ندارد.

اهمیت تصاویر در طراحی سایت
استفاده از تصاویر غیرتکراری و باکیفیت، رتبه سایت شما را افزایش می‌دهد.

پس سعی کنید از همان ابتدا به برندسازی شخصی فکر کنید و از اهمیت عکاسی در طراحی وب سایت غافل نشوید. تهیه عکس اختصاصی از محصول و کسب‌وکار شما باعث می‌شود که کاربر اعتماد بیشتری به کسب‌وکار شما داشته باشد.

برای درک بهتر این موضوع، فرض کنید که وب‌سایت شما مربوط به املاک است. تجربه شخصی من این است که کاربر اطلاعات ملکی که از عکس‌های دیگران استفاده شده را حتی باز نمی‌کند. پس این موضوع به کسب‌وکار شما ضربه می‌زند.

حتما بخوانید  مدیر سایت کیست و نحوه مدیریت کردن یک سایت چگونه است؟

پس بهتر است قبل از طراحی سایت برای گسترش کسب‌وکار خود، برای تولید محتوای تصویری هم وقت بگذارید و از عکاس‌های حرفه‌ای در این زمینه کمک بگیرید. اهمیت عکاسی در طراحی وب سایت به قدری زیاد است که کاربر با دیدن تصاویر واقعی کسب‌وکار شما، خود را جزئی از مجموعه شما می‌داند و نسبت به آن خوش‌بین‌تر است.

اگر نمی‌دانید که چگونه عکاس مرتبط با کسب‌وکار خود پیدا کنید، باید بدانید که با توجه به پیشرفت رشته عکاسی در دنیا و اهمیت عکاسی در طراحی وب سایت، عکاس‌های مختلفی در زمینه‌های متنوع مانند عکاسی صنعتی، عکاسی محصول و… فعالیت دارند. شما می‌توانید متناسب با کسب‌وکار خود از آن‌ها کمک بگیرید.

اهمیت عکاسی در طراحی وب سایت و تأثیر آن بر مخاطب

از اهمیت تصاویر در طراحی سایت خبر دارید. حالا فرض کنید که از تصاویر اختصاصی برای معرفی کسب‌وکار خود استفاده کردید. نتیجه آن چیست؟

ذهن مخاطب تصاویر را بهتر درک می‌کند. حتی در به‌یاد آوردن خاطرات، تصاویر نقش مهمی دارند. حالا فرض کنید که در میان انبوه تصاویر تکراری در فضای اینترنت، یک‌سری تصاویر خاص چه تأثیری می‌تواند بر ذهن مخاطب داشته باشد.

اهمیت عکاسی در طراحی وب سایت
اهمیت عکاسی در طراحی وب سایت، عکاسی اختصاصی، برندسازی

اگر از تصاویر اختصاصی در سایت خود استفاده کنید، کسب‌وکار شما به درستی معرفی می‌شود. یعنی مخاطب می‌داند که هرچه می‌بیند، مخصوص مجموعه شما است.

این موضوع به برندسازی شخصی کسب‌وکار شما نیز کمک می‌کند و برای این موضوع نیازی نیست که هزینه‌ای جدا بپردازید. چون مخاطب از همان ابتدا با کسب‌وکار و فضای مجموعه شما آشنا شده است.

همان‌طور که می‌دانید، محتوای تصویری در فضای اینترنت به سرعت بازدید می‌خورد. پس زحمات شما برای تهیه عکس‌های اختصاصی بی‌نتیجه نمی‌ماند. همه این موضوعات، اهمیت عکاسی در طراحی وب سایت را یادآوری می‌کند.

برای تهیه تصاویر اختصاصی باید نکاتی را در نظر بگیرید. کیفیت، سایز، نورپردازی، زاویه، تناسب عکس با محتوا و… نکاتی هستند که باید به آن‌ها توجه کنید.

حتما بخوانید  راهنمایی برای انتخاب تیم پشتیبانی سایت وردپرس

همچنین اگر قرار است از عکس‌های آماده استفاده کنید، باید نکاتی را در نظر بگیرید؛

 • عکسی که انتخاب می‌کنید کیفیت خوبی داشته باشد.
 • عکس را متناسب با موضوع محتوای خود انتخاب کنید.
 • به رزولوشن عکس دقت کنید.
 • از تصاویر قدیمی استفاده نکنید.
 • می‌توانید عکس را متناسب با نیاز خود بسازید، مثلا عکس انتخابی خود را با ابزارهای مخصوص ویرایش کنید و متناسب با کسب‌وکار خود، شخصی کنید.

اهمیت عکاسی در طراحی وب سایت و افزایش رتبه جست‌وجوی تصویر

 • تصویر انتخابی شما متناسب با متن محتوا باشد.
 • استفاده از ویژگی‌های alt را فراموش نکنید.
 • از کپشن استفاده کنید.
 • برای اینکه تصاویر شما در وب‌سایت استفاده شود، آن‌ها را بهینه کنید.
 • حجم و سایز سایت را در نظر بگیرید.
 • از تصاویر با رنگ‌بندی مناسب استفاده کنید.
 • CTA را به تصاویر اضافه کنید.
 • از تصاویر با فرمت JPG استفاده کنید.
 • طول و عرض تصویر را متناسب با سایت در نظر بگیرید.
 • مقیاس عکس را طوری در نظر بگیرید که هم به واقعیت نزدیک باشد و هم کاربر بتواند جزئیات آن محصول را ببیند.
اهمیت عکس در طراحی سایت
افرادی که از اهمیت عکس در طراحی سایت خبر دارند، وب‌سایت‌های اصولی‌تری راه‌اندازی می‌کنند.

جمع‌بندی

از اهمیت عکاسی در طراحی وب سایت غافل نشوید! این جمله چندین بار در مطالب بالا تکرار شد. استفاده از تصاویر در درک بیشتر مطالب تأثیر دارند و استفاده از تصاویر اختصاصی این تأثیر را افزایش می‌دهند. توجه به اهمیت تصاویر در طراحی سایت، باعث افزایش تعامل و بهبود سئو سایت می‌شود.

درک مطلب دشوار با تصویر راحت‌تر است و در کُل استفاده از تصویر در میان مطالب طولانی، کاربر را خسته نمی‌کند.

همان‌طور که می‌دانید، استفاده از تصاویر اختصاصی باید متناسب با کسب‌وکار شما باشد. برای اینکه بدانید چه تصاویری برای کسب‌وکار شما مناسب‌تر است، می‌توانید با تیم طراحی سایت وبوتو در ارتباط باشید. تیم وبوتو در زمینه طراحی سایت تخصص دارد و می‌تواند راهنمای خوبی برای گسترش کسب‌وکار شما باشد.

باتوجه به مطالب بالا استفاده از تصاویر اختصاصی چگونه باعث رشد کسب‌وکار می‌شود؟ نظرات خود را برای ما کامنت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *