بسیاری از افراد از فرایند طراحی سایت و اهمیت آن در رشد کسب‌وکار باخبر هستند اما بقیه ماجرا را نمی‌دانند. چگونه طراحی سایت باعث رشد کسب‌وکار شما می‌شود؟ آیا همین که سایت طراحی کردید کافی است؟ برای جواب دادن به این سوالات باید اهمیت تولید محتوا در سایت را بررسی کنیم.

شاید برای شما جالب باشد که بدانید کاربران از طریق محتوای شما در وب‌سایت و شبکه‌های اجتماعی جذب کسب‌وکارتان می‌شوند.

بخش مهم و بزرگی از زندگی روزمره ما را محتوا تشکیل می‌دهد و یک ابزار برای تعامل و برقراری ارتباط محسوب می‌شود. در ادامه بیشتر درباره دلایل اهمیت تولید محتوا در سایت و راه‌هایی برای تولید محتوای بهتر صحبت می‌کنیم پس همراه ما باشید.

محتوا چیست و یک محتوای باکیفیت چه ویژگی‌هایی دارد؟

همه چیز وب‌سایت به محتوای آن بستگی دارد و نمی‌توان گفت که محتوا فقط متن و کلمه است. یعنی هنگامی که از تولید محتوا صحبت می‌کنیم، خیلی‌ها تصور می‌کنند که محتوا یعنی نوشتن چند خط متن و قرار دادن آن در وبلاگ، وبسایت و یا شبکه‌های اجتماعی.

از هر چیزی که برای رساندن منظور خود به مخاطب استفاده کنید، یعنی محتوا تولید کردید. محتوا می‌تواند شامل متن، ویدیو، تصویر، فایل صوتی و… باشد. حتی می‌تواند ترکیبی از همه این‌ها باشد، یعنی شما چند خط متن بنویسید و لابه‌لای آن از تصویر، ویدیو و یا فایل صوتی استفاده کنید.

حالا در کنار محتوا ممکن است نام نامحتوا هم شنیده باشید اما ندانید که نامحتوا چیست. محتوا باید بتواند توجه کاربران و موتور جست‌وجو را جلب کند و رتبه خوبی به‌دست آورد. اگر محتوایی تولید کردید و توجه کاربر و گوگل به آن جلب نشد و رتبه خوبی کسب نکرد، درواقع نامحتوا است.

دلایل اهمیت تولید محتوا در سایت
اهمیت تولید محتوا در سایت را جدی بگیرید.

در ادامه مواردی را بررسی می‌کنیم که مطمئن باشید محتوای شما باکیفیت است.

. طول محتوای مناسب

تعداد کلمات ایده‌آل برای محتوا، همیشه یک چالش بوده است. امروزه نیز این چالش پابرجا است. چون یک طرف قضیه گوگل است که متن‌های طولانی که همه جوانب را پوشش می‌دهد در اولویت قرار می‌دهد. طرف دیگر قضیه کاربران هستند که معمولا محتواهای کوتاه و خلاصه را ترجیح می‌دهند.

برای اینکه تصمیم بهتری در این مورد بگیرید، هدف خود و قصد خواننده را در نظر داشته باشید. اگر می‌خواهید محتوای شما هم رتبه بالایی در گوگل به‌دست آورد و هم نظر مخاطب را جلب کند، سعی کنید که محتوای شما از 1000کلمه بیشتر باشد.

اگر قرار است محتوای شما فقط توسط کسانی که از موبایل استفاده می‌کنند مورد توجه قرار گیرد، سعی کنید بخش‌های اضافی محتوای خود مانند پاراگراف‌های طولانی و… را حذف کنید.

. استفاده از تصاویر، ویدیو و… در محتوا

شما می‌توانید محتوایی تهیه کنید که از هیچ عکس و ویدیویی در آن استفاده نشده باشد ولی یک محتوای باکیفیت محسوب شود. اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که یک محتوای بصری، تأثیر بیشتری در جلب توجه کاربر دارد.

حتما بخوانید  تفاوت طراحی و توسعه وبسایت + ویژگی‌های یک طراح یا توسعه دهنده وب موفق

محتوایی که در آن از تصاویر استفاده شده باشد، بیشتر در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته می‌شود و کاربر زمان بیشتری برای آن صرف می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهند که حدود 40درصد کاربران با محتوایی که عکس و ویدیو داشته باشد، ارتباط بیشتری برقرار می‌کنند.

برای اینکه مطمئن شوید محتوای تصویری شما به اندازه محتوای کلامی که تولید کردید جذاب است، موارد زیر را بررسی کنید.

  1. ارتباط مستقیم تصویر با محتوا
  2. بررسی کیفیت تصویر از نظر رنگ‌بندی، نورپردازی و…
  3. جذاب بودن تصاویر
اهمیت تولید محتوا در سایت
کاربران از طریق محتوای جذاب به کسب‌وکار شما جذب می‌شوند.

. محتوای شما موضوع جدیدی به کاربران آموزش دهد

مهم‌ترین قسمت تولید محتوا همین است. به این دلیل که هر چقدر هم محتوای جذاب، باکیفیت و استانداردی تولید کنید ولی حرفی برای گفتن نداشته باشد و محتوای به‌دردبخوری نباشد، انگار وقت خود را هدر دادید.

برای اینکه مطمئن شوید این موضوع را در محتوای خود رعایت کردید بهتر است که نه خیلی ریز وارد مطالب شوید و نه خیلی آن را خلاصه کنید. به‌طور کلی یک تعادل در عمق و طول محتوای خود برقرار کنید.

چرا باید اهمیت تولید محتوا در سایت را جدی بگیرید؟

از اهمیت تولید محتوا در سایت غافل نشوید. شاید این جمله کلیشه‌ای باشد و آن را زیاد شنیده باشید اما حقیقت دارد. مطمئن باشید تولید محتوا بر کسب‌وکار شما تأثیر می‌گذارد. حالا این تأثیر می‌تواند مستقیم باشد یا غیرمستقیم. در ادامه برخی از دلایل اهمیت تولید محتوا در سایت را بررسی می‌کنیم.

. افزایش ترافیک سایت شما با محتوای خوب

وقتی شما محتوای بیشتری در سایت خود منتشر کنید، صفحات ثبت شده از شما در گوگل بیشتر می‌شود. یعنی در جست‌وجوی کاربران بیشتری دیده می‌شوید و ترافیک سایت شما بالاتر می‌رود. این موضوع مانند ماهی‌گیری است. زمان ماهی‌گیری هر چه قُلاب بیشتری داشته باشید، شانس ماهی گرفتن شما نیز بیشتر می‌شود. در این مثال قُلاب همان محتوای شما است.

. صدای برند شما در فضای اینترنت، محتوای خوب است

می‌توان گفت که تقریبا همه وب‌سایت‌ها صفحه “درباره ما” را دارند. این صفحه نشان‌دهنده وجهه شخصی برند و کسب‌وکار شما است. برای اینکه این وجهه را به بهترین شکل به نمایش بگذارید، می‌توانید از یک محتوای خوب و با کیفیت کمک بگیرید.

در این قسمت می‌توانید از موضوعات و مسائلی که برای شما مهم هستند صحبت کنید و از علاقه و اشتیاق پرسنل خود استفاده کنید. پس می‌توانید از محتوای خود به‌عنوان صدای برند و کسب‌وکارتان استفاده کنید.

دلایل اهمیت تولید محتوا در سایت
جدی گرفتن اهمیت تولید محتوا در سایت باعث حضور پُررنگ شما در رسانه‌ها می‌شود.

. حضور شما در رسانه با محتوای باکیفیت پُررنگ‌تر می‌شود

اگر با کسانی که درگیر کار تولید محتوا هستند صحبت کنید، متوجه می‌شوید که حضور در رسانه‌ها با محتوای جذاب کار سختی است. از طرفی یکی از بهترین راه‌های افزایش ترافیک سایت شما، رسانه‌های اجتماعی هستند. برای اینکه از این پتانسیل به خوبی استفاده کنید، اهمیت تولید محتوای جذاب را جدی بگیرید.

حتما بخوانید  بدترین اشتباهات طراحی سایت که سایت شما را از بین ببرند!

یعنی محتوای مقاله‌ای باکیفیت به همراه عکس و ویدیو جذاب، می‌تواند شما را به این هدف برساند و باعث بازنشر آن در شبکه‌های اجتماعی شود.

. یک محتوای مفید تخصص شما را نشان می‌دهد

وبلاگ‌نویسی و تولید محتوا در حوزه کسب‌وکار خودتان را دست کم نگیرید. فرض کنید که یک سکوی مجانی در اختیار شماست و از طریق آن می‌توانید اطلاعات تخصصی و مفید در اختیار کاربران قرار دهید. درست انجام دادن این کار باعث می‌شود که شما به‌عنوان یک متخصص در زمینه مربوطه شناخته شوید. شاید بپرسید که این موضوع چه اهمیتی دارد؟

فرض کنید که شما قصد دارید محصول یا خدماتی را به کاربران ارائه دهید. کاربر که یک شبه تصمیم به خرید و استفاده از خدمات نمی‌گیرد. حالا اگر شما در زمینه مربوطه اطلاعات مفید به همراه محتوای جذاب در اختیار کاربر قرار دهید، همچنین حجم محتوای شما در هر زمینه‌ای زیاد باشد کاربر در سایت شما می‌ماند.

تا اینجا شما بخش بزرگی را پشت سر گذاشتید. بعد از آن هر محصولی که ارائه دهید، کاربران با اطمینان کامل از شما خرید می‌کنند.

اهمیت تولید محتوا در سایت
با محتوای باکیفیت به کاربران خود احترام بگذارید.

. افزایش نرخ تبدیل با محتوای به‌روز شده

نرخ تبدیل چیست؟ برای هر سایتی سه دسته کاربر وجود دارد؛

  1. دسته اول کاربرانی هستند که وارد سایت شما می‌شوند و بعد از گشتن در صفحات شما خارج می‌شوند.
  2. دسته دوم کاربرانی هستند که وارد سایت شده ولی خرید نمی‌کنند. درعوض به‌خاطر محتوای جذاب سایت شما، آدرس ایمیل خود را در اختیار شما قرار می‌دهند تا مطالب بیشتری بخوانند.
  3. دسته سوم کاربرانی هستند که وارد سایت شما شده و خرید می‌کنند.

به‌طور مجزا هرکدام از این کاربران در سه دسته کاربر عادی، سرنخ و مشتری قرار می‌گیرند. اگر شما بتوانید نظر کاربر عادی را جلب کنید و این کاربر اطلاعات خود را در اختیار شما قرار دهد، از کاربر عادی به سرنخ تبدیل می‌شود. همچنین ممکن است بتوانید سرنخ را به مشتری تبدیل کنید.

در فضای دیجیتال این نوع تبدیل‌ها را با نرخ تبدیل می‌سنجند. طبق تیتر متن، شما با تولید محتوای به‌روز در سایت می‌توانید نرخ تبدیل را تا چند برابر افزایش دهید.

دلیل آن این است که به‌روزرسانی منظم محتوا، زنده و پویا بودن کسب‌وکار شما را به افراد نشان می‌دهد. این جمله را از متخصصان این زمینه به ‌یاد داشته باشید: اگر نمی‌توانید به‌روزرسانی وبلاگ خود را به‌صورت منظم انجام دهید، اصلا وبلاگ نداشته باشید خیلی بهتر است!

. اهمیت تولید محتوا در سایت و بهبود سئو سایت

پیشرفت بالای موتورهای جست‌وجو باعث شده که بسیار هوشمند عمل کنند. اینکه موتور جست‌وجو گوگل باشد یا یک موتور جست‌وجوی دیگر، خیلی فرق نمی‌کند. درکُل موتورهای جست‌وجو با استفاده از ربات‌های پیشرفته، سایت و محتوای داخل آن را بررسی می‌کنند.

حتما بخوانید  طراحی تعاملی سایت

موتورهای جست‌وجو محتوای سایت را براساس نوع محتوا و مقدار سئو ایجاد شده دسته‌بندی می‌کنند. هر چه محتوایی که تولید می‌کنید بیشتر طبق استانداردهای سئو باشد، رتبه بالاتری در نتایج جست‌وجو می‌گیرد.

دلایل اهمیت تولید محتوا در سایت
اهمیت تولید محتوا در سایت می‌تواند جایگاه شما را در نتایج جست‌وجو بهتر کند.

در نتیجه برای اینکه سایت شما بتواند رتبه و جایگاه بهتری در نتایج جست‌وجو کسب کند، باید اهمیت تولید محتوا در سایت را جدی بگیرید و از محتوای استاندارد سئو شده استفاده کنید. محتوای استاندارد باید همه اصول سئو و بهینه‌سازی را در خود داشته باشد.

. اهمیت تولید محتوا در سایت باعث تقویت لینک‌سازی می‌شود

با تولید مطالب زیاد می‌توانید آن‌ها را به یک‌دیگر مرتبط کنید. مثلا می‌توانید مطالب سئو و مطالب طراحی سایت را به یک‌دیگر مرتبط کنید. این کار باعث می‌شود که لینک‌سازی داخلی وب‌سایت شما تقویت شود. همچنین اگر محتوا و مطالبی که در سایت خود قرار می‌دهید منحصربه‌فرد باشد، وب‌سایت‌های دیگر هم به‌عنوان مرجع به شما لینک می‌دهند.

این موضوع باعث می‌شود که لینک‌سازی خارجی شما نیز قدرتمند شود. همه این‌ها باعث می‌شوند که دامنه و پیج‌های شما و در نهایت سئو سایت تقویت شوند.

پس اهمیت تولید محتوا در سایت فقط مربوط به یک موضوع نمی‌شود و می‌تواند در زمینه‌های مختلف کسب‌وکار شما را بالا بکشاند. بعد از مدت کوتاهی متوجه می‌شوید که کسب‌وکار شما کُلی پیشرفت کرده است. همه این پیشرفت‌ها را مدیون جدی گرفتن اهمیت تولید محتوا در سایت هستید.

جمع‌بندی

اینکه فقط یک سایت راه‌اندازی کنید و منتظر پیشرفت کسب‌وکار خود باشید کافی نیست. برای پیشرفت کسب‌وکار خود در فضای اینترنت، باید اهمیت تولید محتوا در سایت را جدی بگیرید. تولید محتوا با روش‌های مختلفی باعث پیشرفت حوزه کاری شما می‌شود.

بهتر است که از متن، تصویر و ویدیو در محتوای خود استفاده کنید. این موضوع باعث جذب بیشتر کاربر می‌شود. همچنین بهتر است برای تولید محتوا، از افراد متخصص کمک بگیرید. افرا متخصص شامل چه کسانی هستند؟

کسانی که در زمینه تولید محتوا و طراحی سایت فعالیت دارند، افراد متخصص در زمینه تولید محتوا محسوب می‌شوند و اهمیت تولید محتوا در سایت را جدی می‌گیرند. پیشنهاد ما به شما در این زمینه، تیم متخصص طراحی سایت وبوتو است.

شرکت وبوتو از افراد متخصص در زمینه طراحی سایت و تولید محتوا تشکیل شده که با رعایت نکات مربوطه، باعث رشد کسب‌وکار شما در فضای اینترنت می‌شوند. برای راهنمایی بیشتر و مشاوره می‌توانید با شماره‌های درج شده تماس بگیرید. همچنین می‌توانید نظرات و سوالات خود را برای ما کامنت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *